Wilgoć obecna w ścianie może przyczynić się do rozwoju niebezpiecznych grzybów. Aby temu zapobiec, należy odpowiednio osuszać ścianę, jeśli wiemy, że ma ona tendencje do zawilgocenia. Oczywiście jest wiele sposobów na przeprowadzenie skutecznego osuszania. Gliwice to jedno z większych miast na terenie Górnego Śląska, którego mieszkańcy mogą borykać się z tym problemem.

Metody nieinwazyjne

Wśród metod nieinwazyjnych – a więc stosowanych w „pierwszym rzucie” – najlepszą wydaje się nagrzewanie pomieszczeń. Jest to skuteczny sposób na pozbycie się wilgoci poprzez osuszenie powietrza znajdującego się w pokoju. Oczywiście taki proces wymaga czasu i nie można poprzestać na włączonym przez 2-3 godziny kaloryferze. Nieco innymi metodami są osuszanie kondensacyjne i absorpcyjne. Obydwie te metody bazują na skropleniu pary wodnej znajdującej się w pomieszczeniu. Osuszanie kondensacyjne wykorzystuje maszynę, która skrapla w swoim wnętrzu parę wodną dzięki zwiększeniu ciśnienia, natomiast osuszacze absorpcyjne posiadają specjalne wkłady, na których zostaje ona skroplona. Istnieje także osuszanie mikrofalowe, które polega z na zastosowaniu fal docierających do wnętrza ścian. Minusem tej metody jest konieczność stałej wydajnej wentylacji osuszanego pomieszczenia. Ostatnią metodą osuszania nieinwazyjnego – stosowaną przez profesjonalne firmy – jest osuszanie podposadzkowe. Jest ono często stosowane po zalaniach budynków. Idea jego zastosowania polega na wypompowaniu – za pomocą specjalnych maszyn – wody z trudno dostępnych miejsc takich jak strefa izolacji termicznej znajdująca się bezpośrednio pod posadzką. 


Metody inwazyjne

Metody inwazyjne cechują się przede wszystkim szybkością, z jaką pomagają one pozbyć się wilgoci z wnętrza ścian. Iniekcje krystaliczne służą przede wszystkim do usuwania wilgoci kapilarnej, a więc takiej zaciągniętej z gruntu za pomocą małych kanalików tworzących się w strukturze ściany. Ideą tej metody jest wstrzyknięcie do owych kapilar specjalnej mieszanki substancji, która umożliwi wyparcie wody. Kolejnym sposobem jest iniekcja termiczna, która ma trochę szersze zastosowanie i polega na wprowadzeniu strumienia gorącego powietrza przez specjalnie nawiercone dziury w ścianie. Następnie wprowadza się do niej żywice metylosilikonowe, które pełnią podobne funkcje do mieszanki wprowadzanej w iniekcji krystalicznej. 

Osuszanie wilgoci technicznej

Osobnym, nieco bardziej złożonym problemem, który także wymaga podjęcia działań, jest tzw. wilgoć techniczna obecna w nowo wybudowanych nieruchomościach. W takich wypadkach najlepiej jest przeprowadzić profesjonalne osuszanie całych budynków, aby mieć pewność, że po czasie nigdzie nie pojawią się żadne problemy.

Jesteśmy profesjonalną firmą w wieloletnim doświadczeniem, która przeprowadza skuteczne działania w zakresie osuszania budynków w Gliwicach. Serdecznie zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych.