Osuszanie budynków w Zabrzu – jak skutecznie pozbyć się wilgoci?

Wilgoć na ścianach nie jest niczym dobrym. Przekonał się o tym zapewne niejeden właściciel mieszkania, czy domu, który miał problem z powstałym grzybem. Niemniej jednak – jak wszyscy dobrze wiedzą – zawsze lepiej jest zapobiegać, niż potem naprawiać. Tak również jest w przypadku zawilgoconych ścian. Jeśli wiemy, że dana ściana ma tendencje do zawilgocenia i powstania na niej grzyba, to warto okresowo osuszać ją, aby nie dopuścić do jego rozwoju.

 

 

Metody nieinwazyjne

 

 

Nagrzewanie pomieszczeń

Najprostszą, najbardziej logiczną i prawdopodobnie również stosunkowo najtańszą metodą pozbycia się wilgoci ze ścian jest nagrzanie pomieszczenia. Oczywiście nie chodzi tutaj o zwyczajne podniesienie temperatury, lecz o osuszenie w ten sposób powietrza (a pośrednio również ścian).

 

Osuszanie kondensacyjne

Kolejną metodą jest osuszanie kondensacyjne, którego ideą jest skroplenie pary wodnej zawieszonej w powietrzu. Do tego celu wykorzystuje się profesjonalne maszyny, których zadaniem jest wychwycenie pary wodnej z powietrza, a następnie odprowadzenie zebranej w ten sposób wody poza pomieszczenie. W wyniku takiego działania wilgotność powietrza zdecydowanie spada, co powoduje, że woda znajdująca się w ścianach może swobodnie odparować.

 

Osuszanie mikrofalowe

Ta metoda przeznaczona jest przede wszystkim dla budynków wyposażonych w dobrą wentylację. Cały proces polega na zastosowaniu osuszacza wydzielającego fale docierające do ścian. Dzięki nim wilgoć zostaje skoncentrowana w postaci pary wodnej, która musi zostać odprowadzona przez wydajną wentylację.

 

Inne metody osuszania nieinwazyjnego

Należą do nich osuszanie absorpcyjne oraz podposadzkowe. To drugie wykonywane jest w budynkach, które uległy zalaniu, natomiast pierwsze jest bardzo podobne do osuszania kondensacyjnego. Jedyną różnicą jest fakt, iż w osuszaczu znajdują się specjalne wkłady umożliwiające osadzenie się na nich pary wodnej.

 

 

Metody inwazyjne

W przeciwieństwie do metod nieinwazyjnych – w tym przypadku może okazać się konieczna pomoc profesjonalnej firmy zajmującej się osuszaniem budynków. Od wielu lat zajmujemy się tego typu usługami, a Zabrze jest jednym z miast, w których działamy.

 

Iniekcje – termiczna i krystaliczna

Są to dwie uznane metody osuszania inwazyjnego. Iniekcja krystaliczna służy do redukcji wilgoci pochodzenia kapilarnego, a więc takiej „zassanej” z gruntu. Do wspomnianych kapilar wprowadza się wtedy specjalną mieszaninę substancji, której celem jest wyparcie wody. Iniekcja termiczna polega z kolei na wprowadzeniu do ściany przez uprzednio wywiercone otwory strumieni gorącego powietrza, a następnie – po osuszeniu – żywicy metylosilikonowej. Cały proces trwa raptem kilka godzin. Osuszanie budynków Zabrze – skorzystaj z naszej oferty!